اخبار فوتبال ایراناخبار لیگ برتر ایرانخبر ویژه

قلعه‌نویی: ۱۵ سال پیش به فردوسی‌پور گفتم راهی که می‌روی اشتباه است

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان تأکید کرد، نباید مربیانی چون صمد مرفاوی، علیرضا منصوریان و علی کریمی نابود شوند.

سایت فوتبال روز :

امیر قلعه‌نویی در نشست خبری پیش از بازی ذوب‌آهن برابر سایپا اظهار داشت: بازی با استقلال به تاریخ پیوست و فکر کنم سخت‌ترین بازی ما فرداست. سایپا تیمی فیزیکی و درگیرشونده است که فضای کمی به حریفانش می‌دهد. این دیدار قطعاً یکی از بازی‌های سخت ما در لیگ برتر است. تیم ما هم خداراشکر روند خوبی را طی می‌کند و هم بازیکنان تعویضی و هم کسانی که در زمین ثابت بازی می‌کنند به تیم کمک می‌کنند. برخلاف نیم‌فصل نخست که نیمکت خالی داشتیم الان شرایط‌مان خوب است. نمی‌دانم شرایط زمین بازی چطور است، اما اگر فردا زمین اجازه دهد فکر می‌کنم بازی خوبی را شاهد باشیم.

ما بیشتر از سایر تیم‌ها از داوری ضربه دیده‌ایم
سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن در مورد اینکه اکثر تیم‌ها به قضاوت داوران اعتراض دارند و این موضوع در دیدار هفته گذشته این تیم مقابل استقلال هم مطرح بود، گفت: بعد از سیاه‌جامگان ما مظلوم‌ترین تیم لیگ درباره ضربه از داوری هستیم! اگر بازی‌ها را مرور کنید، متوجه می‌شوید که ما خیلی بیشتر از سایر تیم‌ها از داوری ضرر کرده‌ایم. الان مقطع حساسی در لیگ است و امتیازها چه برای تیم‌های بالای جدولی و چه پایین جدولی مهم است، خواهش ما این است که داوران تمرکز بیشتری داشته باشند. باید کمیته داوران هم فضایی آرام را فراهم آورده و فکر کنند این موضوع هم کاری است شدنی. کمیته داوران به لحاظ روحی و روانی و عمده آن به لحاظ اقتصادی باید فضای آرامی را برای داوران مهیا کند. همان‌طور که گفتم اگر آمار در بیاوریم ما بیشتر از سایر تیم‌ها از داوری ضربه دیده‌ایم.

داوری ما را نابود کرد و بعد از آن هم می‌خندید!
قلعه‌نویی افزود: از همه بیشتر هم فکر می‌کنم داوری بود به نام ملکی که ما را در جام حذفی نابود کرد و در آخر هم با خنده به رختکن رفت. این داور ما را در جام حذفی حذف کرد بعد هم می‌خندید. کمیته داوران باید شرایط را طوری رقم بزند که داوران در آرامش قضاوت کنند. در هر صورت ما سعی می‌کنیم همین روند خوب‌مان را ادامه دهیم، اما حقیقت این است که نتایج فوتبال داخل زمین رقم می‌خورد.

بوحمدان بازیکنی فداکار است و از او بیشتر از دیگر بازیکنانم تشکر می‌کنم
وی در مورد اینکه دفاع چپ ذوب‌آهن مشکل دارد، تصریح کرد: قبول دارم که در ساختار دفاعی باید بیشتر کار کنیم. محمد ستاری دفاع چپ کلاسیک نیست و مجبور هستیم از او در این پست استفاده کنیم. او از مهره‌های خوب ذوب‌آهن است و فقط در بازی با استقلال خوب نبود. از همه بازیکنان باید تشکر کنم، اما از بوحمدان باید بیشتر تشکر کنم. او انسان فداکاری است و در هر پستی می‌گذاریم، بازی می‌کند. او در تیم فولاد خوزستان نیز در این پست بازی کرده بود. ما دفاع چپ کلاسیک نداریم. اول فصل مترصد بودیم که دفاع چپ کلاسیک پیدا کنیم، اما نشد. متأسفانه درخشان‌مهر مصدوم شد. البته ما محمد امینی را داریم که آینده فوتبال ماست. قبول دارم ساختار دفاعی ما مشکل دارد و باید آن را حل کنیم.

هزار نوع اَنگ به من زدند و گفتند سنتی است و ادبیات ندارد!
سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن در مورد اینکه تیم‌های ایرانی باید از نمایندگان عربستان در کشور ثالث میزبانی کنند و حتی کشور ثالث هم توسط AFC تعیین شده است، گفت: خیلی کارها را باید درست کنیم. موضوعی که گفتید قطره‌ای از دریاست. 15 سال پیش حرف زدم، اما خیلی از آقایان آمدند به من هزار نوع اَنگ زدند. گفتند سنتی است، تاکتیک ندارد و ادبیات ندارد. گفتم دنیا دهکده جهانی شده و باید تعاملات جهانی را داشته باشیم، زیرساخت‌های ما ایراد دارد. باید ببینیم چرا هاشمی‌طبا را از کمیته المپیک از دست دادیم، چرا جایگاه‌مان را از دست دادیم و … . ایراد از فدراسیون نیست. اقتصاد مملکت باید خوب شود، شما زمین‌های فوتبال ما را ببینید. اینها برای لیگ برتر است. ما بازیکنان از رده‌های پایه می‌آوریم و نمی‌دانیم چطور در آن زمین‌ها بازی می‌کنند. این ایرادات از فدراسیون و وزارت فعلی نیست، چرا وقتی من صحبت می‌کردم شما رسانه‌ها از من دفاع نکردید؟! پنج مصاحبه انجام دادم و AFC  پنج هزار دلار من را جریمه کرد، چرا هیچ‌کس از حق قلعه‌نویی دفاع نکرد؟! همه شما علیه من مطلب نوشتید!

حرف‌های من را کسی دیگر می‌گفت کتاب می‌شد!
قلعه‌نویی ادامه داد: من گفتم ایران امن‌ترین کشور دنیاست و فرهنگ 9 هزارساله داریم. AFC  پنج هزار دلار مرا جریمه کرد و اگر کس دیگری آن حرف‌ها را می‌زد کتاب می‌شد و برای دیگران حجت! هزار اَنگ به من زدند، گفتند سنتی است و تاکتیک بلد نیست. قبول کنید شما مقصر بودید.

داوری‌مان به هزار دلیل جلوتر از فوتبال ماست
سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن در واکنش به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه در هفته‌های اخیر علی کریمی، علی دایی و چند سرمربی دیگر لیگ برتری از داوری‌ها انتقادات شدیدی داشته‌اند و اکنون خود او هم از داوری‌ها انتقاد کرده است و اینکه آیا داوری ما اینقدر بد است که همه از آن انتقاد می‌کنند، گفت: چه کسی گفته داوری ما بد است؟! اتفاقات اعتقاد من این است داوری ما بسیار جلوتر از فوتبال ماست. شما الان فغانی را نگاه کنید. خواهشاً تهمت نزنید. داوری‌مان جلوتر از فوتبال ماست به هزار دلیل که یکی از این دلیل‌ها همین مسائل اقتصادی است که بسیار کمتر از بازیکنان و مربیان پول می‌گیرند. به عنوان مثال مربی حداقل 30 درصد از پولش را گرفته اما اعتراض می‌کند. الان فغانی افتخار فوتبال ما شده است، اما اعتقاد دارم که زیرساخت‌های فوتبال ما به اندازه توانایی‌های آن نیست.

روی پیشانی‌ام نوشته شده، دسته سومی، نهمی و سیزدهمی استقلال برای قلعه‌نویی!
وی در مورد اینکه آیا ذوب‌آهن می‌تواند در آسیا موفق شود، تصریح کرد: تجربه‌ام می‌گوید که آسیا دو نگاه دارد. نگاه اول انگیزه‌ای است که بازیکنان خواهند داشت. بحث دیگر این است که تیم‌ها تا دندان مسلح هستند. شنیدم الهلال بازیکنی جذب کرده که 30 میلیارد تومان قیمت دارد! تیم‌هایی که با آنها بازی می‌کنیم بودجه هنگفتی دارند و ما عقب هستیم. از نظر نیروی انسانی جلو هستیم، اما با احترام به همه باید بگویم ما امسال 30 درصد پرداختی داشتیم. یک ماه هست به بازیکنان می‌گویم ان‌شاءالله پول جور می‌شود. نمی‌دانم چرا روی پیشانی‌ام نوشته شده، دسته سومی، نهمی و سیزدهمی استقلال برای قلعه‌نویی، تیم ملی تعلیق می‌شود برای قلعه‌نویی است و … . از ابراهیمی بپرسید که زمین کمپ را ما آب می‌دادیم! ذوب‌آهن هم که این‌طور شده است. در مجموع در گروه سختی قرار داریم، اما خوش‌بین هستم، چون انگیزه بازیکنانم بالاست.

 

موتور تیم‌های من دیر روشن نمی‌شود
قلعه‌نویی در خصوص اینکه خیلی‌ها اعتقاد دارند موتور تیم‌های امیر قلعه‌نویی معمولاً دیر روشن می‌شود، گفت: خیر، اصلاً این‌طور نیست!

15 سال پیش به فردوسی‌پور گفتم راهی که می‌روی اشتباه است
وی در خصوص آشتی‌اش با سیدمهدی رحمتی و اینکه این هفته پس از مدت‌ها دوباره در آیتم برنامه 90 حضور داشت و آیا کاملاً کدورت‌ها بین او، مهدی رحمتی و همچنین برنامه 90 برطرف شده است یا خیر، گفت: من الان هم از برنامه 90 انتقاد دارم. دلیلش را هم می‌گویم. من 15 سال پیش به دلیل اینکه پایم شکسته بود در خانه بودم و فردوسی‌پور لطف کرد و به ملاقات من آمد. من آن زمان این روزها را می‌دیدم. همان‌جا به فردوسی‌پور گفتم راهی که می‌روی اشتباه است، عادل (فردوسی‌پور) می‌توانست خیلی بهتر از این باشد. ما چرا نباید از فوتبال لذت ببریم؟! همه جای دنیا برد و باخت وجود دارد، اما همه می‌آیند که از فوتبال لذت ببرند. چرا باید در مملکت ما فوتبال این‌طور نباشد؟! دلیلش این است که ما راه را اشتباه می‌رویم. فردوسی‌پور اگر با همان راه اول پیش می‌رفت می‌توانست خیلی بهتر باشد، اما در هر صورت راه دیگری را انتخاب کرد و شاید مجبور شد راه دیگری را برود. به نظرم با این وضعیت همه ضرر می‌کنیم. الان علی کریمی سرمایه فوتبال ماست. او چرا باید به اینجا برسد؟! اتفاقاً من می‌خواستم به علی کریمی زنگ بزنم و به خاطر تجربه‌هایی که در فوتبال دارم با او صحبت کنم.

کریمی باید طوری حرف بزند که مخاطب آن را بپذیرد
وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه چه توصیه‌ای به علی کریمی دارد، گفت: من نمی‌توانم به علی کریمی توصیه کنم، او اعتقاداتی دارد که برحسب آن عمل می‌کند، اما به نظرم کریمی باید طوری حرف بزند که مخاطب آن را بپذیرد، امیدوارم او آرامش بیشتری داشته باشد. بگذارید من یک چیزی بگویم و امیدوارم به کسی هم بر نخورد. همیشه بهترین مربیان دنیا هافبک‌های بازیساز بوده‌اند، به طور مثال گواردیولا. علی کریمی هم می‌تواند یکی از بهترین مربیان ما باشد، حیف است این مسائل پیش بیاید. اگر خاطرتان باشد در بازی‌های سئول به یک باره 13 بازیکن ما را کنار گذاشتند. نتیجه آن اتفاق این شد که در نسل آینده آن بازیکنان یک خلل ایجاد شد، الان هم نباید مربیانی مانند مرفاوی، منصوریان و علی کریمی نابود شوند. من الان فقط می‌گویم کریمی باید آرامش داشته باشد. او می‌تواند در یک اتاق بنشیند و با تاج و ساکت و دیگران صحبت کند. در آن صورت هیچ‌کس نمی‌تواند به علی کریمی ایرادی بگیرد.

همیشه 10 سال جلوتر از خیلی‌ها بوده‌ام
سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن افزود: در مورد رحمتی هم من وظیفه دارم تا وقتی که در فوتبال هستم موارد اخلاقی و رفتاری را به شاگردانم تذکر دهم. برای این هم خیلی هزینه داده‌ام. رحمتی برای من مثل فرزندم (هوتن) است. همه ما وظیفه داریم به این فوتبال کمک کنیم. من در این فوتبال خیلی هزینه داده‌ام، اما خوشحالم همیشه 10 سال جلوتر از خیلی‌ها بوده‌ام، آرشیو مصاحبه‌های من وجود دارد و می‌توانید ببینید. الان همه در مورد زیرساخت‌ها صحبت می‌کنند. من چندین سال پیش در مورد آن صحبت می‌کردم. در هر صورت رحمتی هم محبت کرد و به سمت من آمد و من هم برحسب شرایط تیمی که داشتم، گذشت کردم.

در این لحظه مدیر رسانه‌ای باشگاه ذوب‌آهن نکته‌ای را در گوش امیر قلعه‌نویی یادآوری کرد و پس از آن سرمربی ذوب‌آهن گفت: برنامه 90 در این چند ساله حسن‌های زیادی هم داشته، اما در این سه چهار سال راه را اشتباه رفته است.

منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

58 + = 62

دکمه بازگشت به بالا
بستن