اخبار تیم ملی فوتبالاخبار فوتبال ایرانخبر ویژه

مشروح صحبت های کارلوس کیروش در برنامه نبض شبکه خبر 28 خرداد

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: الان بهترین زمان است تا فدراسیون فوتبال افرادی که خواهان موفقیت تیم ملی نیستند را کنار بگذارد.

سایت فوتبال روز : کارلوس کی روش با حضور در برنامه نبض ورزش در شبکه خبر درباره حادثه آتش سوزی در پرتغال گفت: یک تراژدی بزرگ برای کشور پرتغال بود. امروز مادر طبیعت دوران سختی را سپری میکند و امیدوارم این دوران هم در پرتغال سپری شود.

وی ادامه داد: زیاد منطقی نیست به اتفاقات گذشته بپردازیم. البته نمی‌شود گذشته را نادیده گرفت و همیشه باید از اشتباهات گذشته درس گرفت. همیشه باید آمادگی درس گرفتن از اتفاقات گذشته را داشته باشیم. البته به هیچ عنوان نمی‌توان موانع را فراموش کرد. چون اکثر این مشکلات برای فوتبال ایران همچنان پابرجاست. اما اگر بخواهیم درباره مسایل حال صحبت کنیم دستاورد فعلی یک دستاورد منحصربه‌فرد است.

کی‌روش افزود: در درجه اول انعکاس جهانی این اتفاق یک پرستیژ جهانی برای ایران ایجاد کرد و در داخل هم موجب شور و نشاط شد. وظیفه ما نیز خوشحال کردن مردم است و وقتی آنها خوشحال هستند می توانیم با آرامش بخوابیم. کلام اول من تحسین بازیکنان فوق العاده ای هستند که در اختیار داریم. تمامی تحسین من به عنوان یک مربی به بازیکنان برمی‌گردد که فوق العاده و سراسر انگیز بودند و فداکاری های آنها اندازه نداشت و هیچگاه این اندازه علاقه را در هیچ تیم ملی دیگری ندیده بودم. هیج وقت ندیدم این همه تلاش اما در ازای آن توقعات بازیکنان نیز تا این اندازه پایین باشد. در درجه دوم از کادر تیم ملی تشکر می‌کنم. برایم سفید و سیاه پوست و مسلمان و غیرمسلمان و ایرانی و خارجی ندارد و همه کسانی که زحمت کشیدند.

سرمربی تیم ملی ادامه داد: من مربی آسانی نیستم و کادر من در روز ۱۴ تا ۱۵ ساعت عاشقانه کار می‌کنند. به هواداران نیز می‌گویم بدون آنها که با عشق تیم را همراهی کردند امروز اینجا نبودیم و همچنین تقدیر می‌کنم از مسئولان فدراسیون که تلاش خود را می‌کنند البته به منابع محدودی که در اختیار آنهاست هرچند که خیلی ها در ایران متوجه دستاورد بزرگی که به وجود آمده نیستند. همچنین باشگاه‌ها که آنها نیز جزیی از این موفقیت هستند. البته گاها آنها در صفحه اول روزنامه ها نیستند اما زحمات آنها زیاد بوده و از انها تشکر می کنم.

کی‌روش گفت: گاهی اوقات مسایلی بوده که بر سر آنها توافق نشده اما به نظرات مختلف احتیاج داریم. از همین سوتفاهم ها نور واقعی و مسیر درست مشخص می‌شود. گاها شاهد عدم احترام بودیم که برخی خطوط را رد کردند. امیدوارم فوتبال ایران این درس را گرفته باشد و بتوانند پشت کسانی که موفقیت فوتبال ایران را می‌خواهند بایستند. الان زمان آن است که خواهان کسانی که هنوز در فدراسیون هستند و خواهان موفقیت تیم ملی نیستند نباشیم و مسئولان کاری کنند که دیگر انها نباشند. بیایید درباره آینده صحبت کنیم. همه می دانند چه کسانی را می گویم. به فدراسیون آمدند که مربی را اخراج کنند و دیگر دبیرکل وجود نداشت. الان باید درباره افرادی صحبت کنیم که استحقاق توجه را دارند یعنی کسانی که همیشه به تیم ملی لبخند زدند.

وی ادامه داد: در لحظه تاریخی در فوتبال ایران هستیم. در حال حاضر باید توقعات هواداران را پاسخ داد. وقتی درباره این مطلب صحبت می‌کنیم پتانسیل و علاقه از طرف هواداران وجود دارد. توقع هواداران این است که تیم ملی لبخند را روی آنها بنشاند. اجازه دهید با برخی اصحاب رسانه منفی‌گرا صحبت کنم. فدراسیون ما احتیاج به اعتبار بیشتر دارد چون با منابع مالی محدود و تجهیزات محدود تتایج خوبی در فوتسال و فوتبال ساحلی و … گرفت. فدراسیون ایران یک فدراسیون عالی است که با توجه به منابع محدود کارهای بزرگی کرده. پرسپولیس نیز به جمع ۸ تیم برتر آسیا رفته است.

کی روش گفت: بازیکنان و تیم ملی هر آنچه توانستند برای تیم ملی فراتر از توقعات انجام دادند اما الان تیم ملی از شما می پرسد شما برای این تیم چه می‌کنید؟ الان صحبت شخص خاصی نیست بلکه صحبت از مردم است. هواداران توقعات بزرگی در جام جهانی از ما دارند و به عنوان مربی عرض می‌کنم هرچیزی کمتر از صعود به مرحله حذفی یک ناامیدی برای ماست. البته چه شخصی مسئول آن است. این کاملا تقصیر تیم ملی فوتبال ایران است که توقعات را بالا برده است.

کی‌روش ادامه داد: صعود ما راحت به نظر می‌آید اما به هیچ عنوان راحت نبود و الان باید بیشتر تلاش کرد و سخت کوشید، سخت‌تر و هوشمندانه‌تر از همیشه، هرچند که نیاز به حمایت مالی هم داریم.

وی در مورد ساختمان جدید تیم ملی گفت: این ساختمان یک میراث است برای آینده فوتبال ایران و یک مغز متفکر؛ بازیکنان و تیم‌های ملی در آینده مثل یک لابراتوار در آن رشد خواهند کرد. در این مورد قدم به قدم با تاج صحبت کردیم و دقیقاً همانند برنامه اصلی یک برنامه هم برای اینجا داشتیم و آن را برای آینده تطابق دادیم. تاج پیشنهاد داد یک سازمان برای تیم‌های ملی داشته باشیم ضمن اینکه معتقدم تا الان اشتباه فوتبال ایران این بوده است که هر کدام از تیم‌های ملی در یک جزیره بوده‌اند اما از این به بعد طبق فرمایش رئیس جمهور ۸۰ میلیون، یک ملت و یک ضربان قلب خواهیم بود. ولی احتیاج به امکانات مناسب‌تری داریم که سطح بازیکنان را ارتقا دهیم. امیدوارم قبل از مرگم و یا حداقل تا زمانی که مربی هستم ببینیم که این امکانات در این مرکز فراهم شده است. در واقع این مرکز یک سرمایه‌گذاری خواهد بود برای فوتبال ایران.

سرمربی تیم ملی در مورد اینکه آیا کمک‌های ایرانی‌اش به تیم ملی باز خواهند گشت یا خیر، گفت: هیچ کدام از کادرم را دسته‌بندی نمی‌کنم و با کادر فعلی خوشحالم. ما افراد را برای جایگاه‌های خاصی انتخاب نمی‌کنیم. بلکه افراد مناسب در جایگاه‌های خود مشغول کار هستند. با کادر فعلی خرسندم و بار دیگر از تمام کسانی که در کنارم هستند تشکر می‌کنم. در گذشته نیز کادری بودند که تمام زندگی خود را گذاشتند و ما شاهد بودیم که ۸ ماه بدون حقوق کار کردند و هیچ‌گاه هم شکایت نکردند اما الان زمان آن است که مسئولان هم‌نوع‌دوستی خود را نشان دهند و چیزی که کادر قبلی استحقاق آن را دارند به آنها بدهند.

وی افزود: قبلاً هم اشاره کردم که هیچ مشکل شخصی با هیچ فردی ندارم و از هیچ مطلبی برداشت شخصی نمی‌کنم. اما دو مطلب من حائز اهمیت است اول اینکه برخی افراد گاهاً خطوط احترام را رد می‌کنند و بازیکنانم را اذیت می‌کنند که با آن کنار نمی‌آیم، دوم اینکه هیچ‌گاه صندلی خودم را ترک نمی‌کنم تا به دنبال اختلاف بروم. به خصوص اگر اختلافات منافع تیم ملی را مختل کند، من عاشق دستیاران سابق خود هستم اما نمی‌خواهم آنها به خاطر من مشکل داشته باشند. بعد از ۶ سال جنگیدن برای کارهایی که اعتقاد داشتم درست بودم، احساس کردم یک جایی باید این کتاب را بست.

کی‌روش که در برنامه نبض ورزش شبکه خبر صحبت می‌کرد در مورد تعامل تیم ملی با باشگاه‌ها گفت: سال اولی که آمده‌ام با سازمان لیگ و سرمربیان تیم‌ها جلسه داشتم و این را یادآوری می‌کنم چون برخی افراد فراموش می‌کنند. آن زمان تمام مسائل را گفتم اما سازمان لیگ و مربیان قبل از جام جهانی به آنها احترام نگذاشتند و الان دیگر نظرات متفاوتی داریم. یک سری از بازیکنان تأثیرگذار در آن برهه جام جهانی را از دست دادند چون برنامه‌ها درست پیاده نشد، پس من سریع درسم را یاد گرفتم و الان نگرش من این است که در جلساتی با مسئولان فدراسیون برنامه خود را تطبیق دادیم و تغییرات را هم انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم که این برنامه را تقدیم فدراسیون و سازمان لیگ کنیم.

وی افزود: بعد از اختلافات دی‌ماه سال گذشته با سرمربی پرسپولیس یک درس دیگر هم گرفتم؛ آن زمان من تنها بودم و در راه برنامه‌های تیم ملی هیچ‌کس از جمله رسانه‌ها از من حمایت نکرد و من تنها بودم و درسم را آنجا گرفتم. الان برنامه‌ها را تقدیم کردم و دیگر بستگی به آنها دارد. اگر آنها دفاع نکنند طبق تاریخ‌های فیفا برنامه‌ را جلو می‌بریم. اما اگر می‌خواهید تیم ملی به دور دوم جام جهانی برسد باید متفاوت عمل کنیم. اگر می‌خواهید در آخر متفاوت باشید باید در مسیر آماده‌سازی نیز متفاوت بود. هرچند که برای رسیدن به آنجا حمایت مالی و امکانات لازم را هم می‌خواهیم.

سرمربی تیم ملی در مورد اینکه آیا لیست این تیم برای جام جهانی بسته شده است یا خیر، گفت: تیم ملی خانه‌ای بدون در و پنجره است و همیشه در گذشته به بازیکنانم گفته‌ام صاحب پیراهن مقدس تیم ملی نیستید و فقط حق دارید آن را برتن کنید و مردم صاحب آن هستند.

کی‌روش در پایان گفت: بار دیگر تشکر می‌کنم از تمامی افرادی که در این مسیر از تیم ملی حمایت کردند و یک خواهش عمومی از مسئولان دارم که یک مقدار سخاوت به خرج بدهند چون بازیکنان ما استحقاق آن را دارند و مهم‌تر اینکه مردم هم استحقاق آن را دارند که جام جهانی فوق‌العاده‌ای داشته باشند.

منبع : نود

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن